Please enter the keyword
top
Who we are
China Hongqiao Group Co., Ltd. is the world’s largest aluminum producer covering the entire aluminum industry chain. It is specialized in thermoelectric, mining, and producing aluminum products, holding sustainability and social welfare at its core.
What we do
China Hongqiao is the world’s largest aluminum producer with an annual production capacity of more than 6 million tonnes per year. Innovation-centered and quality-focused, it has a diverse product portfolio that covers the alumina industry chain and extends into the energy sector..
Our commitment
As one of the largest aluminum producers in the world, China Hongqiao holds its core value of “from society and for society” and keeps committed to social welfare and environmental protection.
Investors
China Hongqiao is the world’s largest aluminum producer. It was listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange in 2011. By the end of 2019, its total assets reached 179.6 billion yuan.
Careers
China Hongqiao employs more than 43,000 workers in its 11 production bases in China and overseas. Hongqiao is dedicated to providing a healthy, safe and comfortable working environment and diverse opportunities.
Media
China Hongqiao Group Co., Ltd. was founded in Cayman Islands and listed on the main board of Hong Kong Stock Exchange in 2011. By the end of 2018, it has a total assets of 176.7 billion yuan and more than 40000 employees. It is a large-scale enterprise integrating thermoelectricity
Independent Non-executive Director
Mr. Xing Jian was appointed as an independent non-executive director of the company on January 16, 2011.

He obtained a bachelor’s degree in economics management from the Central Party School of the Communist Party of China in December 1995. He served successively as the deputy secretary and secretary of Weiqiao town, Zouping county from August 1982 to October 1985, deputy governor of Zouping county from October 1985 to February 1987, deputy secretary of Gaoqing county party committee and county governor from February 1987 to January 1994. From July 1994 to March 1999, he served as Zibo City’s director of the audit bureau and secretary of the party group. From April 1999 to January 2001, he was appointed deputy commissioner and secretary of the party committee of the Jinan Commissioner Office of the National Audit Office. From January 2001 to May 2002, he served as deputy director of the National Audit Office’s office service bureau. He was the director of the National Audit Office’s construction and building materials audit bureau. From August 2008 to June 2009, he served as a bureau-level auditor of the civil affairs and social security audit bureau of the Audit Office.



Mr. Han Benwen was appointed as an independent non-executive director of the company on January 16, 2011.

Mr. Han Benwen graduated from Shandong University in May 1994, majored in foreign-related economics. He was licensed by the Shandong Institute of Certified Public Accountants as a certified accountant and a qualified intermediate auditor. From August 1985 to December 1999, he served as an officer of Zouping County Audit Bureau. From December 1999 to February 2007, he worked as an accountant at Shandong Jianxin Certified Public Accountants Co Ltd. (formerly known as Zouping Jianxin Certified Public Accountants Co Ltd.). He has been an accountant of Zouping Hongrui Accounting and Consulting Services Center since February 2007.



Mr. Dong Xinyi was appointed as an independent non-executive director of the company on December 11, 2017.

Mr. Dong Xinyi graduated from Northwest University of Political Science and Law with a bachelor’s degree in law in July 2000, majoring in international economic law. He obtained a master’s degree and a doctorate in law from Korea University in 2006 and August 2009, respectively. From July 2000 to March 2004, he served as a clerk in the civil, administrative procuratorate of Huangdao District People’s Procuratorate of Qingdao City, Shandong Province. From July 2009 to July 2010, he served as a director of the legal affairs department of Korea-China Future City Development Co Ltd. From July 2010 to June 2012, he was a postdoctoral researcher at the Remin Law School. He worked at different positions at the Central University of Finance and Economics (CUFE), including instructor and associate professor from July 2012, the deputy director of CUFE’s Internet finance and private financing law research center from May 2015, and the director CUFE’s science, technology and finance law research center from June 2017. He has been a director of Beijing Financial Services Law Society since December 2014, a lawyer of Beijing King and Capital Law Firm since February 2016, and a director of the Securities Law Research Association of China Law Society since April 2017. From September 2013 to January 2020, he served as the supervisor of Woori Bank (China) Co., Ltd. and the company’s independent director ever since. He has been a non-executive director of Zhonghao Xiangyu Investment Management Co., Ltd. since February 2016 and an independent director of Guangdong Green Precision Components Co., Ltd. since September 2016.